Čím se vytahuješ ty?

Cestování autobusem mě uklidňuje. Můžu rozjímat, sledovat, poslouchat, prostě být v klidu a přemýšlet. Zaslechl jsem konverzaci dvou kluků, kteří za měsíc končí základní školu. Byla to typická rozmluva, kdy podstatou bylo ukázat kdo je lepší, kdo je frajer a kdo umí víc. S hrdostí v hlase jsem slyšel jednoho říkat, „já chodím spát okolo druhé hodiny ráno a vstávám okolo půl sedmé.“ A mě v tu chvíli běželo hlavou, “opravdu se ten kluk vytahuje tím, že spí málo hodin a potom je unavený?“ To je stejné jako kdybych se vytahoval nějakým jiným nedostatkem. „Hele já mám jenom jednu ruku!“ (Tady trochu přeháním, ale myslím si, že z dlouhodobého hlediska to může mít stejné následky.)

Co jsem ale říkal já, když jsem byl v těch letech? Čím bych se asi vytahoval?

Hmmm… já když jsem byl v těch letech, tak jsem nebyl jiný. Říkal bych to stejné. Podstatné ale je to, kým jsem nyní a jak jsem od té doby vyspěl. Nyní bych se pyšnil tím, že skoro každý den naspím okolo 8 hodin, protože vím, že pro mě osobně spánek znamená důležitou součást mého fungování.

Nic to však nemění na tom, že jsem znepokojen při pomyšlení, že mladí lidé dělají stejné chyby jako jsem dělal já. Pravda, nemůžu podle jednoho rozhovoru dělat obecné závěry, ale stejně si myslím, že tyto chyby přetrvávají a je důležité, abychom se učili a zlepšovali každým rokem. Abychom byli lepší, než jsme byli před lety. Abychom sdíleli své vědomosti a znalosti a posouvali se dopředu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *