O Martinovi

Ahoj, jmenuji se Martin a píšu různé příběhy. Všechny mé příběhy jsou formované z dobrých nebo špatných prožitků, které si nosím hluboko v sobě a které představují kdo ve svém nitru jsem a jak myslím. Jsem přemýšlivý člověk s citlivou duši, který je fascinován psychologií člověka a rád pozoruje věci okolo sebe a naslouchá sám sobě. Mám spoustu otázek ohledně života, co je správné a co je špatné, a doufám, že pomocí slovního vyjádření buď najdu odpověď a nebo alespoň získám na věc nějaký názor. Mým příběhům vždy předchází nějaký impulz ze života, který je ve velké většině přetvořen a deformován do podoby, která v člověku provokuje nějaké pocity.

V životě jsem zažil spoustu věcí a proto vím, že je možné skoro vše. Přemýšlím o budoucnosti, která je pro nás všechny v mnoha ohledech nepředstavitelná a vyvolává spoustu otázek [a tímto zdravím své budoucí já: “Ahoj Martine”] nebo taky přemýšlím o lásce a citu, který má na člověka neskutečný vliv [a tady bych chtěl vyzvat všechny holky a dámy ať mi napíšou jejich příběh a pošlou fotku 😉 ].

Na vytváření příběhů se mi líbí víc věcí, nejenom samotné tvoření, ale i způsob jakým příběh vzniká. Je pro mě naprosto úchvatné jak z něčeho abstraktního, nehmotného, jako je cit, může vzniknout příběh, který ten cit popisuje a v nejlepším případě i vystihuje. Strašně se mi líbí jak lze nahodilé myšlenky pospojovat v souvislý děj, který i občas dává smysl. Na druhou stranu se mi taky líbí všechny fyzikální aspekty psaní. Je to krásný pocit když pevně svírám své pero a k tomu si užívám pohyby rukou. Pero potom jezdí a krásně klouže a zanechává potřísněný papír od inkoustu. (Doufám, že ještě pořád popisuju proces psaní a nikoli něco jiného.) Psaní není jenom kreativní činnost, ale je to i tvrdá práce. Častokrát věty upravuji a přepisuji a někdy měním smysl celého příběhu až v konečné fázi tak, aby se celý příběh lépe četl. Ve výsledku má pro mě psaní mnoho podob. Jednou je to terapeutická pomůcka, která mě zbavuje všech špatných událostí a pocitů, a jindy je to zase deník všech slastných vzpomínek a pocitu, které bych chtěl uchovat a nebo těch které nikdy nezažiju, ale chtěl bych je procítit a vysnít.

Martin Havlišta
martin(závin)martinhavlista.cz
19/02/2020